lamello_101801desd
lamello_101801desd_2
lamello_101801desd_3
lamello_101801desd_4
lamello_101801desd_5
lamello_101801desd_6
lamello_101801desd_7
lamello_101801desd_8
lamello_101801desd_9
lamello_101801desd_10
lamello_101801desd_11
lamello_101801desd_12
lamello_101801desd_13
lamello_101801desd_14
lamello_101801desd_15
lamello_101801desd
lamello_101801desd_2
lamello_101801desd_3
lamello_101801desd_4
lamello_101801desd_5
lamello_101801desd_6
lamello_101801desd_7
lamello_101801desd_8
lamello_101801desd_9
lamello_101801desd_10
lamello_101801desd_11
lamello_101801desd_12
lamello_101801desd_13
lamello_101801desd_14
lamello_101801desd_15
LAMELLO Zeta P2 18V cordless grooving machine in systainer (2x 4.0Ah battery + charger) - 101801DESD
1,906.31 tax incl.
On stock, immediately available. we have 1 products in stock.
set
  • Delivery by DHL
Scope of delivery
  • Zeta P2 cordless
  • 2 x accu18V, LiHD 4.0 Ah
  • Charger ASC 55, plug-in type C Euro
  • Profile groove cutter diamond
  • Angle stop
  • Connection for dust extraction 36 mm
  • Disc for corners
  • Piercing plate 2 mm
  • Stick-on plate 4 mm
  • Tool set
  • P-System drilling template incl. drill bit
  • Dust bag
Product description
  • Cordless groove milling machine for the production of P-System form-fit grooves
  • Extremely fast, time-saving joining method - Milling. Connecting. Finishing.
  • Maximum freedom of movement in the factory or on the building site
  • Wide range of connectors for different applications
  • The same application benefits as the well-known Lamello system with wooden slats
Applications
  • Production of P-System grooves in furniture construction, interior design or shop fitting
  • Fast gluing aid for many corner joints of wood materials
  • Production of objects with different angles, with a short preparation time
  • Fast construction of prototypes in CNC production facilities
  • As efficient and precise on site as in the workshop
Features
  • Fast connection: extremely fast connection with a Zeta P-2 cordless machine
  • Stabilising stop angle: Make angle connections quickly and accurately without pre-marking
  • Versatile fastening option: makes fast and precise corner joints without pre-marking
Key features according to our expert
  • Battery voltage: 18 V
  • Capacity (battery): 4 Ah
  • Type of grooving machine: Biscuit joiner
  • UN number: UN3481
  • Number of batteries included: 2
Specifications / All features
  • Brand: LAMELLO
  • EAN: 7640348846996
  • Supplier number: LAMELLO 101801DESD
Battery voltage
18 V